Panasonic Electronic Components ERJ-S02F5600X
ERJ-S02F5600X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F5600X
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F5600X.pdf
Availability of ERJ-S02F5600X
QUANTITY
ERJ-S02F5600X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F5600X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F5600X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F5600X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F5600X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F5600X Details Description
Related parts for ERJ-S02F5600X
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM RED datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON BLK 500' datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 20A 4.2 MOHM SMD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf