Littelfuse SMAJ75CA
SMAJ75CA picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ75CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA
Datasheet Download
SMAJ75CA.pdf
Availability of SMAJ75CA
QUANTITY
SMAJ75CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ75CA
Internal Part NumberEIS-SMAJ75CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMAJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ75CA
Related LinksSMAJ, SMAJ75CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMAJ75CA Details Description
Related parts for SMAJ75CA
SENSOR OPTO SLOT 3MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CABLE POWER ATA/SATA 6" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 90A TO-3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 26POS .35M datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING M6 PLASTIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ATTENUATOR 14 DB DC 18GHZ datasheet.pdf