Panasonic Electronic Components ERJ-S02J563X
ERJ-S02J563X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02J563X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02J563X.pdf
Availability of ERJ-S02J563X
QUANTITY
ERJ-S02J563X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02J563X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02J563X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02J563X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02J563X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02J563X Details Description
Related parts for ERJ-S02J563X
MOSFET N-CH 30V 8.3A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
JUMPER XJL MACRO HOOK 60" SET/10 datasheet.pdf
TERM BLK 3 POS 5.00MM PCB VERT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32STSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 1.6 INCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf