Panasonic Electronic Components ERJ-S03F1690V
ERJ-S03F1690V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S03F1690V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-S03F1690V.pdf
Availability of ERJ-S03F1690V
QUANTITY
ERJ-S03F1690V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S03F1690V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S03F1690V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S03F1690V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S03F1690V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S03F1690V Details Description
Related parts for ERJ-S03F1690V
CONN RECEPT 14 POS SOCKET SILVER datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 14MM FLUSH WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS datasheet.pdf