Panasonic Electronic Components ERJ-S03F1910V
ERJ-S03F1910V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S03F1910V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-S03F1910V.pdf
Availability of ERJ-S03F1910V
QUANTITY
ERJ-S03F1910V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S03F1910V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S03F1910V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S03F1910V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S03F1910V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S03F1910V Details Description
Related parts for ERJ-S03F1910V
FIXED IND 3.9UH 29.2A 4 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 28POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 35NS 80TQFP datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 100MA 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf