Panasonic Electronic Components ERJ-S03F5363V
ERJ-S03F5363V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S03F5363V
Brief Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-S03F5363V.pdf
Availability of ERJ-S03F5363V
QUANTITY
ERJ-S03F5363V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S03F5363V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S03F5363V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S03F5363V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S03F5363V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S03F5363V Details Description
Related parts for ERJ-S03F5363V
IDC CABLE - CSR20G/AE20M/CSR20G datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 100VDC 6A DIN datasheet.pdf
MOD BRIDGE 3PH 1800V 100A M2-1 datasheet.pdf