Vishay/Dale RNC55J4643FSB14
RNC55J4643FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4643FSB14
Brief Description
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4643FSB14.pdf
Availability of RNC55J4643FSB14
QUANTITY
RNC55J4643FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4643FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4643FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4643FSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4643FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4643FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4643FSB14
FILTER LINE 250VAC 10A PANEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 3A 16TQFN datasheet.pdf
OSC XO 6.144MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CRYSTAL 4.096000MHZ SMD datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf