Omron Automation & Safety G3NA-420B AC100-240
G3NA-420B AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
G3NA-420B AC100-240
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 20A 230VAC
Datasheet Download
G3NA-420B AC100-240.pdf
Availability of G3NA-420B AC100-240
QUANTITY
G3NA-420B AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of G3NA-420B AC100-240
Internal Part NumberEIS-G3NA-420B AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSSR Design Considerations
Featured ProductG3NE/G3NA Solid State Relays
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesG3NA
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current20A
Voltage - Input100 ~ 240VAC
Voltage - Load180 ~ 528 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G3NA-420B AC100-240
Related LinksG3NA-420B, G3NA-420B AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
G3NA-420B AC100-240 Details Description
Related parts for G3NA-420B AC100-240
FIXED IND 390UH 370MA 1.28 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HARDWARE KIT M2.5 X 11MM SLEEVE datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
24+24 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 70A datasheet.pdf