Panasonic Electronic Components ERJ-S03F5601V
ERJ-S03F5601V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S03F5601V
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-S03F5601V.pdf
Availability of ERJ-S03F5601V
QUANTITY
ERJ-S03F5601V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S03F5601V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S03F5601V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S03F5601V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S03F5601V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S03F5601V Details Description
Related parts for ERJ-S03F5601V
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CHISEL 30DG TIP 1.0MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FRAME ASSEMBLY FEMALE FOR 3MOD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf