Panasonic Electronic Components ERJ-S06F1801V
ERJ-S06F1801V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F1801V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F1801V.pdf
Availability of ERJ-S06F1801V
QUANTITY
ERJ-S06F1801V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F1801V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F1801V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F1801V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F1801V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F1801V Details Description
Related parts for ERJ-S06F1801V
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf