Panasonic Electronic Components ERJ-S06F2493V
ERJ-S06F2493V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F2493V
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F2493V.pdf
Availability of ERJ-S06F2493V
QUANTITY
ERJ-S06F2493V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F2493V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F2493V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F2493V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F2493V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F2493V Details Description
Related parts for ERJ-S06F2493V
CONN HEADER 40PS .100 SMD 15GOLD datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 160PF 100V P2H 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 200 OHM 25W datasheet.pdf
HAN GASKET FOR 24B HOUSING datasheet.pdf
OSC MEMS 19.6608MHZ CMOS SMD datasheet.pdf