Panasonic Electronic Components ERJ-S06F2942V
ERJ-S06F2942V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F2942V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F2942V.pdf
Availability of ERJ-S06F2942V
QUANTITY
ERJ-S06F2942V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F2942V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F2942V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F2942V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F2942V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F2942V Details Description
Related parts for ERJ-S06F2942V
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5A 14V datasheet.pdf
IC TXRX RS485 EP 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IC ENERGY METER 3PHASE 8SOIC datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-25M BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 87MA 6.2 OHM SMD datasheet.pdf
BOARDMOUNT HEADER .050" 4POS datasheet.pdf