Panasonic Electronic Components ERJ-S06F8660V
ERJ-S06F8660V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F8660V
Brief Description
RES SMD 866 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F8660V.pdf
Availability of ERJ-S06F8660V
QUANTITY
ERJ-S06F8660V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F8660V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F8660V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F8660V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F8660V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F8660V Details Description
Related parts for ERJ-S06F8660V
CONN HEADER .050 60POS VERT SHRD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20 POS 2MM GOLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 20"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD323F datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf