Panasonic Electronic Components ERJ-S06F90R9V
ERJ-S06F90R9V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F90R9V
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F90R9V.pdf
Availability of ERJ-S06F90R9V
QUANTITY
ERJ-S06F90R9V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F90R9V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F90R9V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F90R9V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F90R9V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F90R9V Details Description
Related parts for ERJ-S06F90R9V
CONN HOUSING 12POS 2.5MM SHROUD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 26-8AWG datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf