Nichicon UPW1J4R7MDH
UPW1J4R7MDH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J4R7MDH
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J4R7MDH.pdf
Availability of UPW1J4R7MDH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1J4R7MDH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J4R7MDH
Internal Part NumberEIS-UPW1J4R7MDH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20.4mA
Impedance4.7 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J4R7MDH
Related LinksUPW1J, UPW1J4R7MDH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J4R7MDH Details Description
Related parts for UPW1J4R7MDH
TRANS NPN 450V 8A TO220-3FP datasheet.pdf
IGBT 600V 85A 350W SUPER247 datasheet.pdf
TESTER NETWORK CABLE RJ45/BNC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf