Aries Electronics, Inc. 20-6810-90T
20-6810-90T picture photo
Mfg. Part Number
20-6810-90T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
Datasheet Download
20-6810-90T.pdf
Availability of 20-6810-90T
QUANTITY
20-6810-90T Order Process
Ship out your order
Specifications of 20-6810-90T
Internal Part NumberEIS-20-6810-90T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)20 (2 x 10)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20-6810-90T
Related Links20-68, 20-6810-90T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
20-6810-90T Details Description
Related parts for 20-6810-90T
CABLE D-SUB-HMP25H/AE25M/HMP25H datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 15POS STD datasheet.pdf
LENS FOR CREE MC-E datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
COUPLER RJ45 IP67 datasheet.pdf
GT 7C 7#8 PIN RECP WALL RM datasheet.pdf
24-BIT, 192 kHz STEREO DAC WITH VOLUME CONTROL IC datasheet.pdf