Panasonic Electronic Components ERJ-S06J150V
ERJ-S06J150V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06J150V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06J150V.pdf
Availability of ERJ-S06J150V
QUANTITY
ERJ-S06J150V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06J150V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06J150V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06J150V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06J150V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06J150V Details Description
Related parts for ERJ-S06J150V
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 15M datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V THRU HOLE datasheet.pdf