Panasonic Electronic Components ERJ-S06J300V
ERJ-S06J300V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06J300V
Brief Description
RES SMD 30 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06J300V.pdf
Availability of ERJ-S06J300V
QUANTITY
ERJ-S06J300V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06J300V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06J300V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06J300V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06J300V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06J300V Details Description
Related parts for ERJ-S06J300V
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 330MA 900 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100 R/A DL datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 3W 4527 datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 6 INCHES datasheet.pdf
MOD INLET/CB/MED FILTER 6A PNL datasheet.pdf
VARISTOR 216V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
IC HDMI TX 81MHZ 80-LQFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/GRN TINT datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf