Panasonic Electronic Components ERJ-S08F18R2V
ERJ-S08F18R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F18R2V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F18R2V.pdf
Availability of ERJ-S08F18R2V
QUANTITY
ERJ-S08F18R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F18R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F18R2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F18R2V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F18R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F18R2V Details Description
Related parts for ERJ-S08F18R2V
IC OPAMP GP 215MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH SPST 3 SEC TAPE SEAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf