Panasonic Electronic Components ERJ-S08F3900V
ERJ-S08F3900V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F3900V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F3900V.pdf
Availability of ERJ-S08F3900V
QUANTITY
ERJ-S08F3900V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F3900V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F3900V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F3900V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F3900V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F3900V Details Description
Related parts for ERJ-S08F3900V
FIXED IND 4.7UH 260MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHL GRAY FRNT MNT datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG02G/AF02/AFE02T datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR datasheet.pdf
RES 167K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf