Vishay/Dale RNC55J22R6BSRSL
RNC55J22R6BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J22R6BSRSL
Brief Description
RES 22.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J22R6BSRSL.pdf
Availability of RNC55J22R6BSRSL
QUANTITY
RNC55J22R6BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J22R6BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J22R6BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J22R6BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J22R6BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J22R6BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J22R6BSRSL
IC FLASH CONFIG 4M 32TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/YLW/YLW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1.2 GHZ datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf