Panasonic Electronic Components ERJ-S08F41R2V
ERJ-S08F41R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F41R2V
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F41R2V.pdf
Availability of ERJ-S08F41R2V
QUANTITY
ERJ-S08F41R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F41R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F41R2V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F41R2V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F41R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F41R2V Details Description
Related parts for ERJ-S08F41R2V
CONN FMALE M12 5PS R/A 10M CABLE datasheet.pdf
TURRET FOR TYPE II CONTACT datasheet.pdf
RES 35 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 640VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 250V SCREW datasheet.pdf