Panasonic Electronic Components ERJ-S08F6801V
ERJ-S08F6801V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F6801V
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F6801V.pdf
Availability of ERJ-S08F6801V
QUANTITY
ERJ-S08F6801V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F6801V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F6801V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F6801V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F6801V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F6801V Details Description
Related parts for ERJ-S08F6801V
IC SUPPLY MON W/RESET 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 18POS GOLD SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.92V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUG 12V SMT datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 35V JB 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 11.5A 5.04 MOHM datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC SMCJ datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf