Vishay/Dale RNC60J2212BRB14
RNC60J2212BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2212BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2212BRB14.pdf
Availability of RNC60J2212BRB14
QUANTITY
RNC60J2212BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2212BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2212BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2212BRB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2212BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2212BRB14 Details Description
Related parts for RNC60J2212BRB14
RES ARRAY 3 RES 39K OHM 6SIP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 1GB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 16QSOP datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 100-220VAC 5MM datasheet.pdf
LCD GRAPHIC TOUCH PANEL datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8 OHM 1% 100W datasheet.pdf