Panasonic Electronic Components ERJ-S08F68R0V
ERJ-S08F68R0V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F68R0V
Brief Description
RES SMD 68 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F68R0V.pdf
Availability of ERJ-S08F68R0V
QUANTITY
ERJ-S08F68R0V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F68R0V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F68R0V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F68R0V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F68R0V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F68R0V Details Description
Related parts for ERJ-S08F68R0V
IC REG LDO 5.2V 0.2A 8SOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SELF-LAMINATING TAGS 3.50X5.75 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf