Panasonic Electronic Components ERJ-S08F7873V
ERJ-S08F7873V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F7873V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 787K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F7873V.pdf
Availability of ERJ-S08F7873V
QUANTITY
ERJ-S08F7873V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F7873V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F7873V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F7873V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F7873V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F7873V Details Description
Related parts for ERJ-S08F7873V
CAP FILM 0.027UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A D2PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SCREW TERMINAL CONNECTOR datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LAMP MAG 3 DIOPT 120V FLSNT 22W datasheet.pdf