Panasonic Electronic Components ERJ-S08J390V
ERJ-S08J390V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08J390V
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08J390V.pdf
Availability of ERJ-S08J390V
QUANTITY
ERJ-S08J390V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08J390V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08J390V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08J390V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08J390V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08J390V Details Description
Related parts for ERJ-S08J390V
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 120POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.21A 194 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 2A 240VAC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf