Panasonic Electronic Components ERJ-S12F1740U
ERJ-S12F1740U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F1740U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F1740U.pdf
Availability of ERJ-S12F1740U
QUANTITY
ERJ-S12F1740U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F1740U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F1740U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F1740U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F1740U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F1740U Details Description
Related parts for ERJ-S12F1740U
IC REG LDO 3.3V 0.15A 14DSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 35NS 28CDIP datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf