Panasonic Electronic Components ERJ-S12F1740U
ERJ-S12F1740U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F1740U
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F1740U.pdf
Availability of ERJ-S12F1740U
QUANTITY
ERJ-S12F1740U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F1740U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F1740U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F1740U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F1740U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F1740U Details Description
Related parts for ERJ-S12F1740U
IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 12K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
STRIP OF SMALL ROLLERS datasheet.pdf
BLK CARD EDGE .156X.2 PCB DEPTH datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEMBLY HARDWARE datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
635 TB RISING CLAMP 45D datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
RAIL_36_V_500 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT datasheet.pdf