Panasonic Electronic Components ERJ-S12F5602U
ERJ-S12F5602U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F5602U
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F5602U.pdf
Availability of ERJ-S12F5602U
QUANTITY
ERJ-S12F5602U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F5602U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F5602U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F5602U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F5602U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F5602U Details Description
Related parts for ERJ-S12F5602U
CHOKE COMMON MODE 60 OHMS SMD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC QUAD RS-485 DIFF DRVR 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS T/H R/A TIN datasheet.pdf