Panasonic Electronic Components ERJ-S12J103U
ERJ-S12J103U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12J103U
Brief Description
RES SMD 10K OHM 5% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12J103U.pdf
Availability of ERJ-S12J103U
QUANTITY
ERJ-S12J103U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12J103U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12J103U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12J103U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12J103U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12J103U Details Description
Related parts for ERJ-S12J103U
FIXED IND 1.1MH 2.5A 330 MOHM TH datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CONN STACKER 10POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 41POS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 18PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf