Panasonic Electronic Components ERJ-S14F1603U
ERJ-S14F1603U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S14F1603U
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-S14F1603U.pdf
Availability of ERJ-S14F1603U
QUANTITY
ERJ-S14F1603U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S14F1603U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S14F1603U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S14F1603U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S14F1603U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S14F1603U Details Description
Related parts for ERJ-S14F1603U
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
TIE PAN TY REL NYL WR BLK 14.5" datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 12POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO/SWITCH ADJ 16TQFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 173MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf