Panasonic Electronic Components ERJ-S14F1692U
ERJ-S14F1692U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S14F1692U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-S14F1692U.pdf
Availability of ERJ-S14F1692U
QUANTITY
ERJ-S14F1692U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S14F1692U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S14F1692U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S14F1692U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S14F1692U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S14F1692U Details Description
Related parts for ERJ-S14F1692U
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92NL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 24POS 2.54MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 52KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC HEX INVERTER OPN DRN 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.33A 222 MOHM datasheet.pdf
LED WHITE PANEL INDICATOR ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 25V AXIAL datasheet.pdf