Panasonic Electronic Components ERJ-S14F5361U
ERJ-S14F5361U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S14F5361U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-S14F5361U.pdf
Availability of ERJ-S14F5361U
QUANTITY
ERJ-S14F5361U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S14F5361U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S14F5361U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S14F5361U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S14F5361U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S14F5361U Details Description
Related parts for ERJ-S14F5361U
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CLIP DBLE HALF "U" ROUTING 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DUAL RS232 ESD-PROT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
LEGEND SHEET WHITE ON CLEAR datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 60NS 48TFBGA datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf