Panasonic Electronic Components ERJ-S14J163U
ERJ-S14J163U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S14J163U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-S14J163U.pdf
Availability of ERJ-S14J163U
QUANTITY
ERJ-S14J163U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S14J163U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S14J163U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S14J163U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S14J163U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S14J163U Details Description
Related parts for ERJ-S14J163U
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN ADAPTER 12P-12P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN DSUB 2X37POS F 19.05MM datasheet.pdf