Panasonic Electronic Components ECA-1HHG102
ECA-1HHG102 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1HHG102
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1HHG102.pdf
Availability of ECA-1HHG102
QUANTITY
ECA-1HHG102 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1HHG102
Internal Part NumberEIS-ECA-1HHG102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1HHG102
Related LinksECA-1, ECA-1HHG102 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1HHG102 Details Description
Related parts for ECA-1HHG102
TRANS NPN 30V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
GASKET BECU ALLOY 8.1X609.6MM datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf