Panasonic Electronic Components ERJ-S1DF1072U
ERJ-S1DF1072U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1DF1072U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-S1DF1072U.pdf
Availability of ERJ-S1DF1072U
QUANTITY
ERJ-S1DF1072U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1DF1072U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1DF1072U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1DF1072U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1DF1072U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1DF1072U Details Description
Related parts for ERJ-S1DF1072U
IC TRANS NPN GP BIPOLAR SOT-23 datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS 11.6PSI MAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN CIRC INSERT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
MICRO 51 F 8" YEL JACKP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A datasheet.pdf