Panasonic Electronic Components ERJ-S1DF2553U
ERJ-S1DF2553U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1DF2553U
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-S1DF2553U.pdf
Availability of ERJ-S1DF2553U
QUANTITY
ERJ-S1DF2553U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1DF2553U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1DF2553U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1DF2553U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1DF2553U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1DF2553U Details Description
Related parts for ERJ-S1DF2553U
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RED STOVEPIPE PMI CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 100MA 19 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 64POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
INDUCTOR 5.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf