Panasonic Electronic Components ERJ-S1DJ161U
ERJ-S1DJ161U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1DJ161U
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-S1DJ161U.pdf
Availability of ERJ-S1DJ161U
QUANTITY
ERJ-S1DJ161U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1DJ161U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1DJ161U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1DJ161U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1DJ161U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1DJ161U Details Description
Related parts for ERJ-S1DJ161U
CAP FILM 17.5UF 10% 370VAC QC datasheet.pdf
RES MO 1W 51.1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 48V 2.08A 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 820MA 298 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf