Panasonic Electronic Components ERJ-S1DJ364U
ERJ-S1DJ364U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1DJ364U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-S1DJ364U.pdf
Availability of ERJ-S1DJ364U
QUANTITY
ERJ-S1DJ364U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1DJ364U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1DJ364U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1DJ364U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1DJ364U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1DJ364U Details Description
Related parts for ERJ-S1DJ364U
CONN HEADER PIN 24POS VERT GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TOOL HAND PEW12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 2POS 4M datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 700MHZ 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
MICRO 25 M 8" YEL FLOAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf