Panasonic Electronic Components ERJ-S1TF2550U
ERJ-S1TF2550U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1TF2550U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-S1TF2550U.pdf
Availability of ERJ-S1TF2550U
QUANTITY
ERJ-S1TF2550U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1TF2550U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1TF2550U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1TF2550U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1TF2550U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1TF2550U Details Description
Related parts for ERJ-S1TF2550U
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
WEP 30M EXTENSION CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 4POS 1.83M 16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf