Panasonic Electronic Components ERJ-S1TF56R0U
ERJ-S1TF56R0U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1TF56R0U
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-S1TF56R0U.pdf
Availability of ERJ-S1TF56R0U
QUANTITY
ERJ-S1TF56R0U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1TF56R0U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1TF56R0U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1TF56R0U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1TF56R0U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1TF56R0U Details Description
Related parts for ERJ-S1TF56R0U
BOOK S LAM WRITEON 1.56" 10PK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CIR LGH BLACK datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 12POS datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
WIRE SPLICE-(0.4T) datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
WH SELF-LAM POLY 1X.35X1" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
26500 2C 2#20 S TH RECP SS WC datasheet.pdf
3900UF 63V 25X40MM 85C 5000H datasheet.pdf