Panasonic Electronic Components ERJ-S6QFR36V
ERJ-S6QFR36V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S6QFR36V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
ERJ-S6QFR36V.pdf
Availability of ERJ-S6QFR36V
QUANTITY
ERJ-S6QFR36V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S6QFR36V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S6QFR36V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S6QFR36V
Related LinksERJ-S6, ERJ-S6QFR36V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S6QFR36V Details Description
Related parts for ERJ-S6QFR36V
LAMP INCAND T-1 28V WIRE TERMINL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 25NS 44PLCC datasheet.pdf
RES 15K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf