Panasonic Electronic Components ERJ-T06J361V
ERJ-T06J361V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-T06J361V
Brief Description
RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
ERJ-T06J361V.pdf
Availability of ERJ-T06J361V
QUANTITY
ERJ-T06J361V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-T06J361V
Internal Part NumberEIS-ERJ-T06J361V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-T06J361V
Related LinksERJ-T0, ERJ-T06J361V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-T06J361V Details Description
Related parts for ERJ-T06J361V
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO204AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A CPH6 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 25A 0.55 MOHM datasheet.pdf
RF EVAL 915MHZ SYNAPSE DEV KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
OPEN TOP JUMPER SOCKET MULTI-00E datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 1HV(3KV) SKT datasheet.pdf
LED XLAMP ML-E datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf