Vishay/Dale RWR89S11R0FSRSL
RWR89S11R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S11R0FSRSL
Brief Description
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S11R0FSRSL.pdf
Availability of RWR89S11R0FSRSL
QUANTITY
RWR89S11R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S11R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S11R0FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S11R0FSRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S11R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S11R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S11R0FSRSL
IC HALL EFFECT SENS LATCH SOT89B datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 2.80K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672BGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 12 POSITION datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 70MA CP3 datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
4300UF 200V 76X117 85C ST datasheet.pdf