Panasonic Electronic Components ERJ-T08J750V
ERJ-T08J750V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-T08J750V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-T08J750V.pdf
Availability of ERJ-T08J750V
QUANTITY
ERJ-T08J750V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-T08J750V
Internal Part NumberEIS-ERJ-T08J750V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-T08J750V
Related LinksERJ-T0, ERJ-T08J750V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-T08J750V Details Description
Related parts for ERJ-T08J750V
TVS DIODE 160VWM TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" WW datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8SON datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
21 MTE RCPT HSG SR LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 250KSPS 64TQFP datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SKT datasheet.pdf