Panasonic Electronic Components ERJ-XGEJ101Y
ERJ-XGEJ101Y picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-XGEJ101Y
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
ERJ-XGEJ101Y.pdf
Availability of ERJ-XGEJ101Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERJ-XGEJ101Y Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-XGEJ101Y
Internal Part NumberEIS-ERJ-XGEJ101Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-XGEJ101Y
Related LinksERJ-XG, ERJ-XGEJ101Y Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-XGEJ101Y Details Description
Related parts for ERJ-XGEJ101Y
IC OTP 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
IC FIELD PROG SSCLK I2C 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET 100POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf