Panasonic Electronic Components ERJ-XGNF36R5Y
ERJ-XGNF36R5Y picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-XGNF36R5Y
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
ERJ-XGNF36R5Y.pdf
Availability of ERJ-XGNF36R5Y
QUANTITY
ERJ-XGNF36R5Y Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-XGNF36R5Y
Internal Part NumberEIS-ERJ-XGNF36R5Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-XGNF36R5Y
Related LinksERJ-XG, ERJ-XGNF36R5Y Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-XGNF36R5Y Details Description
Related parts for ERJ-XGNF36R5Y
OSC VCXO 644.53MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CHOKE COM MODE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf