Panasonic Electronic Components ERJ-XGNJ103Y
ERJ-XGNJ103Y picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-XGNJ103Y
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
ERJ-XGNJ103Y.pdf
Availability of ERJ-XGNJ103Y
QUANTITY
ERJ-XGNJ103Y Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-XGNJ103Y
Internal Part NumberEIS-ERJ-XGNJ103Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-XGNJ103Y
Related LinksERJ-XG, ERJ-XGNJ103Y Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-XGNJ103Y Details Description
Related parts for ERJ-XGNJ103Y
RES SMD 33 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL BUFF 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 4.5GHZ 16MLF datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 4TDFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf