Panasonic Electronic Components ERJ-XGNJ301Y
ERJ-XGNJ301Y picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-XGNJ301Y
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
ERJ-XGNJ301Y.pdf
Availability of ERJ-XGNJ301Y
QUANTITY
ERJ-XGNJ301Y Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-XGNJ301Y
Internal Part NumberEIS-ERJ-XGNJ301Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-XGNJ301Y
Related LinksERJ-XG, ERJ-XGNJ301Y Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-XGNJ301Y Details Description
Related parts for ERJ-XGNJ301Y
RES 400 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SCREW-ON datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 150V 0606 datasheet.pdf
OUTPT UNIT LINEAR 0-10V FOR E5AK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 100MA SSFP datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
PLATE RETAINER datasheet.pdf
SW SIM ROLLER SPST-NO 5A 125V datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf